Troid Hastalıklarının Ameliyatla Tedavisi Nasıldır?

1038461_620x410

Troid Hastalıklarının Ameliyatla Tedavisi Nasıldır?Troit Ameliyatının Yapılması Gereken DurumlarGuatr: Troit bezinin aşırı büyük olduğu durumlarda ve oluşan guatrın çevresindeki dokulara baskı yaptoığı durumlarda ameliyat yapılabilir.

  • Nodül: Troit bezinde oluşmuş nodüllerin boyutları büyüdüğünde, nodüllerin kanser olması ya da kanser şüphesi olması durumlarında ameliyat yöntemine başvurulur.
  • Dalan Guatr: Troit bezinin göğüs kafesine girmesi durumuna verilen addır. Bu durumda ameliyat tedavisi yapılmalıdır.
  • Graves Hastalığı: Troit bezi hücrelerine karşı vücut tarafından üretilen antikorların troit bezini uyararak hormon salgısını artırması ve buna bağlı olarak bezin çok büyümesi durumudur. Graves hastalarına da ameliyat tedavisi uygulanabilir.

Troit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatın gerekli görüldüğü durumlarda gerekli tetkikler yapılmalıdır. Bunların en başında ameliyata engel teşkil eden durumların kontrol edilmesi gelir. Tansiyon, kalp hastalıkları, kandaki şeker, üre, karaciğer fonksiyonları, kan değerleri ölçülmelidir. Ameliyatın uygulanma amacı, troit bezinin boyutunun vücudun gerek duyduğu kadar hormon üretebileceği boyutlara düşürülmesidir. Yani ameliyat sırasında troit bezinden fazla olan parça alınarak troit fonksiyonlarının normale dönmesi sağlanmaktadır. Troit hastalıkları ameliyatlarında genel anestezi gerekmektedir. Genel olarak ameliyat işlemleri 90-120 dakika sürmektedir. Ameliyatta boynun ön tarafından 5-6 santimetrelik yatay bir kesi alınır. Troit bezinin damarlarını bağlanıp kesildikten sonra, troit bezinin fazla olan kısmı (subtotal) ya da tümü (total) çıkartılır. Troit bezindeki nodüllerin kanser yapıda olması troit bezinin tamamının çıkarılmasını gerektirebilir. Ameliyat sırasında troit bezinin konumu özen ve dikkat gerektirir. Troit bezinin çevresindeki paratroid bezlerine ve ses tellerine bağlı sinirlerin tahrip olmaması gerekmektedir. Troit bezinin iki lobundan birinin nodüllü ve diğer lobunun ise yapılan tetkiklerde sorunsuz çıkması sonucu tek taraflı ameliyat (sağ veya sol troit lobektomi) tedavisi uygulanabilir.

Troit Ameliyatı Sonrası

Ameliyat yarasının 2-3 gün kapalı kalması yeterli bir süredir. Yarada enfeksiyon oluşması %1 olasılığın altındadır. Ameliyat sonrası hafif derecede boğaz ağrısı yaşanabilir. Bu durumda pastil ve sıcak olmayan rahatlatıcı bitkisel çaylar önerilebilir. Ameliyat gerektiren iyi huylu hastalıklarda ameliyattan sonra yapılan incelemelerde kötü huylu dokular saptanabilmektedir. Bu sebeple çıkarılan troit bezi patolojik inceleme yapılmak üzere alınır. Tedavinin sonuçlanması için patolojik incelemede iyi huylu sonucu gelmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Troid Hastalığı Tipleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>