Troit Hastalığı Neden Olur?

e706b88040a549ba85929bcf786657f0

Troit Hastalığı Neden Olur?Troit hastalıkları, troit bezinin anatomik yapısında ve salgılamış olduğu hormonun fonksiyonundaki bozulmalara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Troit hastalıklarının nedenleri şu şekilde kategorize edilebilir:

  • Hipotroiti Nedenleri: Troit hormonunun yetersizliği ya da etkisizliğinden dolayı ortaya çıkan hipotroidin en sık rastlanan nedeni Hashimoto troitidir. Vücut troit bezi hücrelerini mikroorganizma gibi görerek troit hücrelerine karşı antikor üretir. Antikorlar troit hücrelerine saldırır ve tahribatına yol açar. Troit bezindeki tahribat vücudun ihtiyacı olan hormonun salgılanmasını engeller. Hipotiroiti, başka troit hastalıkların tedavi yöntemleri arasında yer alan radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi tedavi sonucunda gelişebilir. Troit bezindeki anatomik bozukluklardan biri olan hipotroidi ayrıca doğuştan itibaren de görülebilir. Hipotirodiye bağlı olarak fiziksel ve mental bozukluklar görülebilir.
  • Hipertroiti Nedenleri: Hipertroiti, troit bezinin salgılamış olduğu troit hormonunun fazla miktarda üretilmesinden dolayı oluşmaktadır. En sık görülen sebebi ise Graves hastalığıdır. Graves hastalığı genlere ve bağışıklık sistemine bağlı şekilde gelişir. Bağışıklık sisteminde troit bezi hücrelerine karşı oluşan antikorlar, troit bezini fazla miktarda hormon üretmesi için uyarır. Troit bezi büyüyerek daha fazla hormon üretmeye hazır hale gelir. Troit nodülleri, fazla miktarda alınan troit hormon ilaçları, troit bezi iltihabı (Sabakut troidit) gibi etkenler de hipertoitiye sebep olabilmektedir.
  • Guatr Nedenler: Troit bezinin çeşitli nedenlere bağlı olarak büyümesi hastalığına guatr denir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır:

o       Beyinde yer alan hipofiz bezinin salgıladığı TSH hormonu troit bezine etki ederek büyümesine sebep olur.

o       Alınan besinler ve içilen sularda iyot miktarındaki düşüklük troit bezinin büyümesine yol açmaktadır.

o       Alınan iyot vücut için yeterli değil ve vücutta selenyum eksikliği varsa TSH ve T4 hormonu yükselir ama T3 hormonu düşer. Bu durum iyot yetersizliğine bağlı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur.

o       Sigara kullanımı troit bezinin büyümesine etki eden faktörler arasında yer almaktadır.

Troit Hastalıkları Risk Faktörleri

  • Yaş faktörü (Yaş arttıkça troit hastalıkları görülme olasılığı artmaktadır)
  • Kalıtım (Troit hastalıklarda ailesel geçiş mümkündür)
  • Çocukluk çağında radyasyona maruz kalınması
  • Graves ve Hashimoto hastalıkları

Bir önceki yazımız olan Troid Hastalıklarının Ameliyatla Tedavisi Nasıldır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>