Troit Hastalığı Tedavi Yöntemleri

tiroid_deyip_gecmeyin_b

Troit Hastalığı Tedavi YöntemleriTroit hastalıklarının tiplerine göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Başlıca uygulanan 3 tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar:

  1. İlaç Tedavisi: Troit hormonunun vücuttaki miktarının fazla (hipertiroidi) ya da az (hipotroidi) olmasına bağlı olarak değişen hormon ilaç uygulamasıdır. Hipertoridisi olan hastaların kanlarındaki troit hormonlarını normal seviyeye düşürmek için öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaçlar propiltiourasil, metimazol ve nabzı normale düşürecek olan ilaçların verilmesi ile başlanır. Hormon düzeyinin normal seviyeye dönmesi 9 ay ila 1 yıl içerisinde mümkün olabilir. Hipotroidizm ilaç tedavisinde ise vücudun üretemediği troit hormonunu yerine koymak esas alınır. Kişiye ilaç tedavisi ile dışarıdan T4 hormonu verilmektedir. İlaç kullanımında dengenin sağlanması önemlidir. Tüm troit hastalıklarında uygulanan ilaç tedavilerinde, kullanılmaya başladıktan 2 ay sonra gerekli tahlillerin yapılarak troit dengesine bakılması ve ilaç dozunun tekrar ayarlanması gerekmektedir.
  2. Radyoaktif İyod Tedavisi: Troit hastalığı olan kişilerde öncelikli amaç hormonların normal seviyeye getirilmesidir. Daha sonra başlayan radyoaktif iyod tedavisi Nükleer Tıp uzmanları tarafından, endokrinoloji uzmanlarının kontrolünde yapılmaktadır. Radyoaktif iyod tedavisinin etkileri 20 gün içerisinde görülmeye başlanmaktadır. Uygulanacak olan radyoaktif iyod kapsülünün doz hesabı, çok fonksiyonlu bir değerlendirmenin ardından belirlenir. Bu tedavi için hastanın hastaneye yatışına gerek yoktur ve acı hissedilmez. Radyoaktif iyod tedavisinin uygulanabileceği hastalar şu şekilde sıralanabilir:

o      Zehirli guatr hastaları

o      Zehirli olmayan sıcak nodülü guatr hastaları

o      Ilık nodüllü guatr hastaları

o      Nodülsüz zehirli olmayan guatr hastaları

  1. Cerrahi Tedavi: Troit bezinde oluşan bazı patolojiler sonucu cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Cerrahi tedaviyi gerektiren patolojik durumlar şunlardır:

o        Soğuk (hipaktif – aktivite göstermeyen) nodüllü troit

o        Multinodüler guatr (fazla sayıda nodül ve guatr olması durumu)

o        Retrosternal guatr (iç guatr)

o        Hipertiroidizm (zehirli guatr)

o        Troit kanserleri

Cerrahi tedaviler troit bezinin tamamına olabileceği gibi bölgesel de yapılabilmektedir. Troit kanserlerinde genellikle total troidektomi uygulamak gerekmektedir. Her iki lobtan birinin sağlıklı olması durumunda ise tek taraflı girişim yeterli olmaktadır. Hastaların cerrahi tedavinin ardından yaşamlarını sürdürebilecek troit hormonu düzeyinin yeterli olmadığı durumlarda hormon ilaçları kullanılması gerekir. Total troidektomi bu durumu gerektiren başlıca uygulamadır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Troit Hastalığı Neden Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>