Troit Tanısı Nasıl Yapılmaktadır?

troid-kanserinin-belirtileri-nelerdir

Troit Tanısı Nasıl Yapılmaktadır?Troit hastalıklarının teşhisi için bazı tetkikler yapılmaktadır.Troit Tanısı Yöntemleri:

Troit hastalıkları için yapılan tanı yöntemleri şunlardır:

  • Kan Testleri: Troit hastalıkları için sıklıkla yapılan kan testleri; serbest T3, serbest T4, TSH, anti-TPO, anti-Triglobulin, TSH-reseptör antikoru, troglobulin ve kalsitonun hormonunun kandaki düzeylerinin ölçülmesi esas alınarak yapılmaktadır. T3 ve T4 hormonlarının normal düzeyden az ya da çok olması troit bezinin olması gerektiği gibi çalışmadığını gösterir. Düşük çıkan değerler az çalışıyor olduğunu (hipotroiti), yüksek çıkan değerler ise fazla çalışıyor olduğunu (hipertoriti) göstermektedir. TSH hormon testinde ise değerlerin düşük olması torit bezinin fazla çalıştığını, düşük çıkması ise az çalıştığını göstermektedir. Troit bezi tahribatına yol açan anti-TPO, anti-tiroglobulin ölçümlerinde ise yüksek değerlerin çıkması Hashimoto hastalığının göstergesidir. Antikorların yüksek değerlerde çıkması hastalığın otoimmün hastalık olduğunu gösterir.
  • Troit Ultrasonu: Troit ultrasonu, yüksek frekanslı ses dalgalarının gönderilmesi ile troit bezinin yapısının görüntülenmesini amaçlar. Radyoaktif madde kullanılmadığı için gebelerde güvenle uygulayabilirler. Troit bezinin boyutunu, yapısını ve varsa nodüllerin görülmesi için etkili bir teşhis yöntemidir. Nodüllerin kistik bir yapıda olup olmadığının ve tedavi süresinin nodül boyutları üzerindeki olumlu veya olumsuz etkileri görülebilmektedir. Doppler ultrason ile nodül kan akışının incelenmesi ile nodüllerin iyi ya da kötü huylu oldukları konusunda bilgi edinilebilir.
  • Troit Sintigrafisi: Teknesyum denilen radyoaktif bir maddenin damar yolu ile hastalara verilmesinin ardından troit bezinin filminin çekilmesidir. Maddenin etki etmesi ile beraber troit sintigrafisi, troit bezi tarafından ne kadar tutulduğunu, nodüllerin sıcak mı soğuk mu olduğunu belirlemede kullanılan etkin bir tanı yöntemidir. Teknesyum maddesinin radyoaktif olması itibari ile gebelere uygulanmaz.
  • Troit İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi: Troit bezinde nodül varsa şayet kanser niteliğinde olup olmadıklarının tespiti için yapılan tanı uygulamasıdır. Troit bezinde nodül olan tüm hastaların uygulaması gereken bir testtir. Plastik bir enjektör yardımı ile troit bezindeki nodülden parça alınır. Enjektör oldukça ince olup ağrı oluşumuna sebebiyet vermemektedir. Nodüllerden alınan parça mikroskop altında incelenir ve kanser hücresi ya da iltihap olduğu tespit edilir.

Bir önceki yazımız olan Troit Hastalıkları Nelerdir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>